Dlaczego należy systematycznie czyścić kanały wentylacyjne?
- Szczegóły
Jakość powietrza w pomieszczeniach ma znaczący wpływ na zdrowie i samopoczucie osób, które w nich przebywają. Unoszące się w powietrzu szkodliwe drobnoustroje, alergeny i cząsteczki pyłów, a także różnego rodzaju gazy, mogą powodować ból głowy i uczucie zmęczenia, a nawet poważne dolegliwości układu oddechowego. Dlatego tak ważne jest, by system wentylacji w budynku był nie tylko prawidłowo zainstalowany, ale również właściwie użytkowany. Przez to ostatnie należy rozumieć przede wszystkim jego regularną kontrolę i konserwację.
Czy prawo reguluje kwestię przewodów wentylacyjnych?
Regularne czyszczenie wentylacji to klucz do utrzymania optymalnych warunków w zakresie jakości powietrza w budynku. Obowiązek ten spoczywa na administratorze nieruchomości i wchodzi w skład okresowego serwisu instalacji budynkowych. Przepisy jasno precyzują, jakie są wymagania oraz procedury dotyczące higieny systemów wentylacji. Warto się z nimi zapoznać już na etapie projektowania instalacji, ponieważ w myśl prawa wentylacja powinna być wyposażona w łatwe do zdemontowania elementy, które w późniejszym czasie umożliwią sprawne czyszczenie przewodów. Elementy te to między innymi klapy rewizyjne, puszki filtrujące i kształtki rewizyjne.
Jakie są metody czyszczenia kanałów wentylacyjnych?
Należy pamiętać, że przewody wentylacyjne powinny być kontrolowane nie rzadziej niż raz w roku. Wstępna diagnoza, która uwzględnia stan i rodzaj zabrudzenia kanałów, umożliwia podjęcie decyzji co do metody czyszczenia instalacji. Przewody wentylacyjne można czyścić na sucho (na przykład szczotkami obrotowymi o napędzie mechanicznym lub elektrycznym, bądź odkurzaczami) albo na mokro (za pomocą pary lub środków chemicznych). System wentylacji musi działać niezawodnie przez cały okres pomiędzy kontrolami.
Przeczytaj także na naszym blogu: Przykłady usług alpinistycznych