Dlaczego instalacje fotowoltaiczne należy systematycznie czyścić?
- Szczegóły
Zainteresowanie instalacjami fotowoltaicznymi nieustannie rośnie. Z jednej strony jest to spowodowane troską o środowisko i w efekcie zwracaniem się ku odnawialnym źródłom energii. Z drugiej zaś ma duży związek z oszczędnością, którą umożliwia ta technologia. Aby jednak panele fotowoltaiczne pozostawały efektywne, należy pamiętać o ich regularnym czyszczeniu. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, jak bardzo jest to ważne: zalegające zabrudzenia mogą zmniejszyć ilość produkowanej energii nawet o 20-30%. W skrajnych przypadkach są również w stanie doprowadzić do stałego uszkodzenia instalacji i zmusić do jej kosztownej naprawy lub jeszcze droższej wymiany.
Do zanieczyszczeń zagrażających panelom fotowoltaicznym należą przede wszystkim: kurz, piasek, pyłki, spadające liście lub fragmenty gałęzi, ptasie odchody, a w okresie zimowym również śnieg. Wszystkie wpływają na efektywność instalacji w stosunkowo prosty sposób – zakrywają powierzchnię paneli, sprawiając, że nie docierają do niej promienie słoneczne. Niektóre mogą również doprowadzić do korozji ich elementów. Aby tego uniknąć, należy myć instalację fotowoltaiczną przynajmniej 2 razy w roku. Najlepiej robić to z początkiem wiosny, gdy stopnieje śnieg, a następnie późną jesienią, by pozbyć się leżących na niej liści oraz gałęzi. Zalegający zimą śnieg można usunąć, zwłaszcza gdy jest go bardzo dużo, jednak należy robić to ostrożnie. W dużej ilości ma znaczący wpływ na efektywność instalacji, jednak ostatecznie i tak sam stopnieje, a związane z nim zanieczyszczenia, na przykład błoto, będą mogły zostać łatwo usunięte wraz z nadejściem wiosny.
Czytaj również: Jak zabezpieczyć obiekt przed ptakami?
Jak należy myć panele fotowoltaiczne?
Umyć instalację można samodzielne lub zlecić to profesjonalnej firmie, takiej jak nasza. Czyszczenie paneli fotowoltaicznych nie jest specjalnie trudne, jednak robiąc to niewłaściwie, można je poważnie uszkodzić. Przede wszystkim należy pamiętać, by nie korzystać z wody pod dużym ciśnieniem oraz z silnych detergentów. Mogą one doprowadzić do zniszczenia istotnych elementów instalacji. Warto również unikać bardzo twardej wody, która powoduje osadzanie się kamienia. Najlepiej użyć zalecanych przez producentów specjalistycznych środków do mycia paneli fotowoltaicznych lub roztworu wody z niewielką ilością octu. Istotne jest także dobranie odpowiednich narzędzi: jeśli okażą się one zbyt szorstkie, mogą doprowadzić do uszkodzenia powierzchni paneli. Aby tego uniknąć, należy korzystać ze ściereczek lub ewentualnie szczotki o miękkim włosiu.