Jak zabezpieczyć obiekt przed ptakami?
- Szczegóły
Miasta stanowią dla wielu ptaków doskonałe środowisko do życia. Środowisko pełne jedzenia oraz miejsc zapewniających ochronę przed wiatrem, deszczem i śniegiem. I choć obecność zwierząt postrzegamy zwykle jako coś pozytywnego, to niestety ptaki, a gołębie w szczególności, powodują szereg problemów. Od tych najbardziej oczywistych, jak zanieczyszczanie elewacji budynków odchodami, po te, o których rzadziej się wspomina, jak roznoszenie pasożytów i bakterii. Dlatego zabezpieczenie budynków przed ptakami jest tak istotne. Ale jak zrobić to skutecznie?
Kolce
Kolce na ptaki to najczęściej stosowane zabezpieczenie elewacji, gzymsów czy parapetów. Ptakom nie wyrządzają żadnej krzywdy, ale skutecznie je odpędzają – o ile zostaną prawidłowo zamontowane, warto więc skorzystać z usług firmy zajmującej się instalacją zabezpieczeń przed ptakami.
Ruchome pręty
To zabezpieczenie nadaje się głównie na parapety i balkony. Ptaki nie są w stanie na nich usiąść, ponieważ rozciągnięte pomiędzy wspornikami pręty obracają się i uginają.
Spirale
Tutaj zasada działania jest podobna jak wyżej, ale pręty mają postać elastycznej spirali. Na niej również nie usiądzie żaden gołąb. Mniejsze ptaki mogą jednak dostać się do jej środka.
Siatki
Nadają się zarówno na balkony, jak i do ogrodów. Właściwie zamontowane, nie przepuszczą nawet wróbla. Ich wadą jest to, że trudno je przeoczyć, a nie każdy chce widzieć siatkę przez swoje okno balkonowe.
Zabezpieczenia wizualne
Strachy na wróble to metoda znana od stuleci. Na balkonie nie musimy jednak wystawiać wielkiej kukły udającej człowieka – wystarczą makiety ptaków drapieżnych. Albo nawet naklejki umieszczone na szybie.
Zabezpieczenia dźwiękowe
Zamiast podobizny ptaka drapieżnego, możemy zamontować odstraszacz wydający jego odgłosy. Jest to metoda bardzo skuteczna, nie polecamy jednak stosowania jej na przykład na balkonie w bloku, ponieważ szybko stanie się uciążliwa dla nas i naszych sąsiadów. Alternatywą są urządzenia emitujące ultradźwięki nieprzyjemne dla ptaków, a niesłyszalne przez ludzi.
Czytaj także na blogu: 5 zalet mycia okien wodą demineralizowaną